שלום אורח

-A A +A

מנהיגות צעירה : ראיון עם מירב בן שימול מרכז צעירים מ.א מטה אשר

מנהיגות צעירה : "מי שיש לו את זה, יש לו את זה "..

ראיון עם מירב בן שימול מנהלת מרכז צעירים מועצה אזורית מטה אשר

מירב מקיבוץ מצובה, מנהלת את מרכז הצעירים במטה אשר מיום הקמתו בספטמבר 2009, ומנהלת תחום צעירים במרכז המועצות האזוריות .

מרכז הצעירים קם מחזונו של ראש המועצה הקודם יהודה שביט ז"ל להקים לצעירים בית במטה אשר.

מרכז הצעירים  במטה אשר ,הראשון שהוקם בתו תקן במועצות האזוריות, המרכז הוא מחלקה במועצה , אחריו הוקמו עוד 13 מרכזים נוספים במועצות אזוריות בארץ אשר עומדים בתו התקן .

נושא הצעירים נמצא על סדר היום של  מרכז המועצות האזוריות, בבית ברל פועל קורס "אבני דרך בחברה הישראלית " המיועד למנהלי מרכזי צעירים , קיימת ועדת צעירים פעילה בראשותו של תמיר עידאן ראש המועצה האזורית שדות נגב .

ההתייחסות לצעירים במרכז הצעירים במועצה האזורית היא בכמה תחומים:

·       השכלה ופיתוח קריירה

·       תרבות ופנאי

·       תעסוקה

·       מעורבות חברתית – המנהיגות הצעירה הליבה של התחום .

אוכלוסיית היעד מחולקת ל-3 חטיבות גיל :

חטיבה צעירה : עד גיל 25

חטיבה סטודנטיאלית: עד גיל 30

משפחות צעירות : עד גיל 40 .

כל חטיבת גיל  בעלת מאפיינים שונים ותהליך ההתייחסות ובניית המענים התחיל במטה אשר בחטיבה הצעירה והיום עוסק בכל קהלי היעד עם דגש על המשפחות  הצעירות. ורד יהלום מהחטיבה להתיישבות מלווה את מירב בהדרכה וסיוע בנושא זה.

 

אני מבקשת ממירב להתייחס לנושא המנהיגות הצעירה. מירב מתארת תהליך בו היא פונה לישובים  באמצעות קול קורא על מנת לאתר מנהיגים מקומיים שייקחו חלק בקבוצות המנהיגות לפי תחומי הליבה בהם עוסק מרכז הצעירים.

את קבוצות המנהיגות בונה מירב בהתייחס לקבוצות הליבה. היא מספרת על כמה קבוצות מנהיגות שפועלות היום במטה אשר.

·       קבוצה של  החטיבה הצעירה שבה יש נציגים לישובים אשר מובילה ובונה את התכנים של תרבות ופנאי לאזור כולו. זו קבוצה שמבוססת על הנציגויות שכל ישוב שולח.

·        נשים ערביות ויהודיות מהאזור " נשים מבשלות דיאלוג", זו קבוצה של קיום משותף המתחילה את הקשר סביב מאכלים ובישול וממשיכה דיבור ודיאלוג ופעילות משותפת. הקבוצה עתידה לצאת למשלחת לארצות הברית כמודל לחיקוי שם     

דוגמא לפעילות בפרויקט נשים מבשלות דיאלוג , אחד המפגשים עסק בסיור ליקוט בשדות במטה אשר , הנשים ליקטו צמחים תוך עבודה סדנאית ולאחר מכן בישלו ארוחה משותפת .

·       הורים עושים חי"ל  (חולמים,יוזמים,לומדים)בשלב הראשון מגבשים קבוצה, מטרת הקבוצה היא לגבש קבוצה שתרכוש כלים ומיומנויות לעבודה בקהילה, בשלב השני כל אחד בקבוצה מביא רעיון של עשייה בקהילה, בתהליך של בחירה נבחרים כמה  רעיונות והם הופכים להיות פרויקטים בקהילות. בקבוצה האחרונה נבחרו הפרויקטים הבאים:

1.     ספסלים: בניית ספסלים ליד בתי הוותיקים כאשר הביצוע הוא על ידי הצעירים.

2.     כדורסל קהילתי: מיסוד קבוצות הכדורסל לקבוצות, , טורנירים וגביעים..

3.     כרטיס צעיר : בניית סל הטבות לצעירים מול עסקים באזור.

4.     הקמת מרחב טיפולי הוליסטי בו בימי שלישי יעניקו טיפולים בהנחה מתוך מחשבה שזו חשיפה למטפלים ודרך לתת טיפול זול יחסית לצעירים.

כל התיאור הזה של מירב,  המתאר מנהיגות צעירים דרך מרכז הצעירים,  אשר מקדמת ומעצימה את הישובים ואת הצעירים עצמם מעלה אצלי את השאלה על תרומת המנהיגות והמעורבות החברתית לחברה הישראלית ולסביבה.

הנושא נדון יותר במרכזי הצעירים בארץ  בהסתכלות הרחבה כמו התבוננות על נושאים שקשורים בשוויון, במגדר, ביחסי יהודים ערבים, בדיור בר השגה. כל הנושאים האלו נמצאים על סדר היום והחשיבה של מרכזי הצעירים בישראל.

במרכז הצעירים במטה אשר, עוסקים במעורבות חברתית  יש יוזמות של הבאת גרעיני התיישבות, מכינה קדם צבאית ע"ש רבין.

קיים עיסוק ומחשבה על אחריות חברתית של הצעירים וקיימת גם ההכרה כי זה הוא דור הY  והעבודה איתו יש בה אחר וחדש וצריך להיות בה גם התמהיל עם הישן.

כל זה מהווה אתגר ומורכבות, שתי המילים שאנחנו לא סתם מרבים לומר אותן.