שלום אורח

-A A +A

משיח זכויות לשיח זהות : ראיון עם אביהו ביאלי

משיח על זכויות עוברים לשיח על זהות

ראיון עם אביהו ביאלי כפר בלום

שוחחתי עם אביהו ביאלי מכפר בלום בגליל העליון אשר מרכז צוות חברתי בקיבוץ, הצוות התחיל לעסוק ב2010 בנושא קליטת הבנים.

המפגש עם הבנים הציף והעלה סוגיות אשר גרמו לצוות לדון ולהעמיק בנושאים  אשר תחילתם ב"מה מגיע וכמה עולה" והמשכם עד היום הזה בשאלות של זהות ותכנית אב רב שנתית.

השאלות אותן שאלו הבנים המועמדים לקליטה נגעו במהות החברות בקיבוץ והציפו שאלות של טווח קצר וטווח ארוך.

השאלות המעשיות היום יומיות הציפו את ההבנה שהחברים עסוקים עדיין בביטחון שלהם. הביטחון מהותו בהתפרנסות, בפנסיה, במיסוי, בזכויות סוציאליות, בדיור.

 

בלווי ובייעוץ מקצועי של אילן מאייר מחברת "אבני דרך", יצאו לדרך לא קצרה ומשתפת שהיוותה מעין שלב ב' של שינוי אורחות החיים. בתהליך זה הסדירו וקיבלו החלטות על  הנושאים שהטרידו את החברים הוותיקים והעלו את השאלות של הנקלטים לחברות.

התהליך היה מאוד משתף, הציבור הוזמן לקחת חלק בדיונים והמודלים שונו בהתאם להערות שעלו מהציבור.

החיזוק לכך  כי נעשה תהליך משתף ומדייק   היה הצבעה על המודל החדש שעברה ברוב מרשים של 90% מהחברים.

 

הקניית הביטחון והשקט לפרט ולמשפחה אפשרה בכפר בלום לצאת לשיח החדש על הזהות. הצוות החברתי  המשיך את תפקידו תחת השיח החדש. השיח האסטרטגי שיכול לשאול קדימה שאלות המעצבות את העתיד של הישוב.

מה אנחנו רוצים. מה אנחנו רוצים כחברה, כקהילה, כסביבה.

 

תהליך חדש יצא לדרך, תהליך בו שוב השתתף הציבור באופן משמעותי ורחב. התקיימו 16 חוגי בית בהם השתתפו 210 חברים. נראה היה כי הציבור פנוי ומעוניין לסוג השיח הזה המעצב את אופי וזהות הישוב מהיום הלאה.

 

הדיונים אשר נערכו בחוגי הבית העלו את הנושאים החשובים לציבור ומייצרים תכנית אב בכל תחומי החיים של הישוב.

הצוות החברתי עיבד וניתח את החומרים וקבע את הנושאים המרכזיים להמשך תכנון והעמקתו.

הנושאים שעלו היו: תקשורת ומידע , חיזוק קשרים חברתיים ובינוי קהילתי, תכנון אב פיסי לישוב, אסטרטגיה עסקית וכלכלית.

 

כ5 שנים נמשך התהליך כולו  והוא עדיין לא הסתיים. צוותי העבודה צריכים להעמיק את המחשבה ולהביא תכנית רב שנתית המבוססת על הדיונים עם הציבור.

 

יש עדיין נקודות מחלוקת, לא מדובר בתהליך שהוא רק "הנה מה טוב ומה נעים", יש עדיין צמתי החלטה שלא הגיעו אליהם, צמתים בהם יש צורך להכריע בין זכויות וצרכי הפרט והמשפחה לזהות וערכים קהילתיים.

 

מה שברור,  שמדובר בקיבוץ כפר בלום,  בצוות חברתי בהובלתו של אביהו,  בתהליך משתף מאוד, תהליך המזהה היטב את סדר הדברים והבשלות של הציבור לעסוק בסוגיות אסטרטגיות ממקום של יותר בטחון ורוגע בנוגע לפרט ולמשפחה. יהיה מעניין לעקוב אחרי כפר בלום וראות את התכניות מעצבות את פני הישוב שנים הלאה.