שלום אורח

-A A +A

שותפות מחוללת שינוי

שותפות מחוללת שינוי

 אורלי גנני, ורד יהלום, יובל בשן- מתכננים חברתיים של מרחב צפון.[1]

 

 מטרתנו כמתכננים חברתיים בחטיבה להוביל ולחזק מהלכים  של צמיחה דמוגרפית. של שינוי המציאות הקיימת ומימוש חזון או שאיפות לגדילה והתפתחות של הישובים.ואין זמן טוב יותר מתחילתה של שנה חדשה לדבר על כך. בכתבה זו, מתוך ניתוח של הפעולה שלנו בשטח, אנו מנסים להציג מספר עקרונות שאנו עובדים לפיהם, מתוך אמונה שהם יכולים להיות רלוונטיים בהובלת תהליכים גם ברמת המועצה והיישוב.

 

האמצעי המרכזי בו אנו פועלים הינו יצירת שותפויות (לפעמים קוראים לזה בשפה המקצועית "צוותים מובילי שינוי") או, בשפתה של החטיבה: " מנהלת" או "שולחנות עבודה" במגוון נושאים-  צמיחה דמוגרפית,  בינוי קהילה, "מנהלת" יישובית וכיוצ"ב. שותפויות אלו מהוות את הצומת המרכזי בהובלת השינוי והשלבים המקדימים לכך, אשר כמובן כוללים  אבחון המצב הקיים, מיפוי הפערים בין הרצוי למצוי, תכנון והערכות לעבודה וכמובן ליווי הביצוע והבקרה. .

בכדי ששולחן כזה יהיה יעיל ואפקטיבי הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, חשוב שיהיו חברים בו אנשי השטח ברמת המועצה או הישוב המלווה בלקיחת אחריות לא מבוטלת שלהם, הרי בסופו של דבר לא יצלח השינוי ללא נוכחותם, אם כי לעיתים, בשלבים ראשוניים של התהליך לוקח זמן לגייס אותם לתוך השותפות.

דבר חשוב נוסף שיש לשים עליו את הדגש הוא לדאוג שסביב השולחן ישבו האנשים הנכונים, עם היכולות הנכונות ובזמן הנכון עבורם:

·        ההרכב צריך לכלול ייצוג של בעלי העניין בשינוי- תושבים, נושאי תפקיד בישוב ובמועצה, גופים נוספים כגון תנועות מיישבות, משרדי ממשלה או גורמים רלוונטיים מגזר שלישי (למשל עמותות פעילות במקום), גופים כלכליים רלוונטיים לדוגמא: יזם, אגש"ח, מפעלים אזוריים.

·        ההרכב צריך לכלול את הידע הרלוונטי להובלת השינוי- תכנון, בינוי קהילה, ניהול, נסיון, היבטים כלכליים וכו'.

·        האנשים סביב השולחן צריכים להיות מסוגלים לתרום לתהליך גם ברמת ההון האנושי שלהם- תכונות רלוונטיות או הקשרים הנכונים.

·        החברים בשולחן צריכים להיות פנויים מספיק להובלת התהליך וצריכים להבין את חשיבותו.

·        חשוב שבשולחן תהיה יכולת קבלת החלטות ומספיק סמכות, כוח והשפעה להצלחת התהליך.

העיקרון הבסיסי המוביל את עבודתנו נמצא באמונה ששיתוף פעולה ושילוב כוחות של היישוב והמועצה, שלנו ושל עוד גורמים הפועלים ורלוונטיים לתהליכים, יוכלו לתרום למימוש מוצלח של שינוי.

 

יש לזכור שהשותפות אינה מטרה והיא לא נועדה לשם עצמה אלא לשם הצלחת הובלת מהלך השינוי, ולכן חשוב להקפיד לא לקדש אותה או את האופן בו היא פועלת:

·        חשוב לבחון אחת לכמה זמן אם היעדים מושגים או שמא יש לשנות אופי פעילות (למשל לפצל שולחן גדול לשולחנות קטנים).

·        חשוב לוודא שיש בה סינרגיה, ז"א שהיא מייצרת ומממשת פוטנציאל גדול יותר ממה שהיו יכולים סך חלקיה להצלחתו של התהליך.

·        שותפות טובה צריכה להעשיר את מצאי הרעיונות והיכולת למימושם.

·        יש להקפיד לנהל שני צירים במקביל: ציר השותפות- גיבוש, העשרה, תגמול (בד"כ לא כספי) ולצידו את ציר המשימה- עמידה בתכנון וביעדים.
[1] בכתיבת הכתבה נעזרנו במסמכים מבית היוצר של אבני ראשה, אדיג'ס, ואלכ"א.