שלום אורח

-A A +A

שיווק

 

היציאה לשיווק הינה אקט מסכם של תהליך ההכנה ופתיחה של תהליך הביצוע. לכן בנקודת זמן זו יש לבדוק שבאמת סיימתם את תהליך ההכנה, על כל היבטיו- קהל יעד מוגדר הנגזר ממדיניות הצמיחה שקבעתם, תכנון גמור מאושר ומבוקר, יזם/חכ"ל מחוייבים ומוכנים לפעולה, צוות היכרות מוכשר, מנהלת קליטה מאורגנת, קהילה שמוכנה לקליטה וכו'. לאחר שוידאתם שאתם מוכנים לשיווק כנראה שמבנה המוצר לשיווק כבר יהיה לכם ברור: זהותו ואיפיונו של הישוב, של האזור בו הוא נמצא ושל הקהילה הקולטת, מתקנים ושירותים שיש בישוב, גודל המגרש, עלותו ואפשרויות הבניה שבו.

כל פריטי המידע הללו מגדירים את "המוצר ההתיישבותי". לעיתים קצת לא נוח לקרוא לחיים בקהילה "מוצר", ובצדק, מדובר במשהו רחב ומשמעותי הרבה יותר, אך כשאנו עוסקים בשיווק (ובהחלט מדובר בשוק תחרותי...) אנו צריכים להתייחס למה שאנו מוכרים כאל מוצר, כך נצליח לבנות אותו ולמכור אותו טוב יותר.

 

עצות לעשיה מיטבית-

·       חשוב לייצר "תיק מוצר" המכיל את כל המידע הרלוונטי עבור המועמדים (יש להבחין בין התיק למועמדים לבין התיק למי שכבר סיים את תהליך הקבלה בישוב. התיק למועמדים מכיל מידע המבליט את ייחודו של הישוב ומכיל מידע בסיסי, בר השוואה למוצרים אחרים ואינו מכיל פרטי מידע ברלוונטיים לחיים בפועל ביישוב).

·       יש להגדיר את קהל היעד באופן מדוייק- גילאים, מצב משפחתי, אוריינטציה לחיי הקהילה הספציפית אותה אנו משווקים וכו'. להגדרה המדוייקת הזו יש משמעות רבה במהלכי השיווק ובאמצעים בהם נשתמש.

·       לאחר הגדרת קהל היעד צריך לחשוב איפה אנחנו יכולים למצוא אותו, איפה הוא "מסתובב" (בני הישוב או קבוצות שונות שעברו בישוב, תנועות נוער, בוגרי מושבים, פורומים או קבוצות מסויימות באינטרנט או בפייסבוק, מוסדות לימוד, בני יישובים קרובים שאינם בתהליך קליטה וכו') ולפנות באקט שיווקי לאותם המקומות או בדיוור ישיר למועמדים עצמם.

·       מערך שיווקי- שילוב בין איש שיווק מקצועי מתחום הנדל"ן שיודע "לסגור" עסקאות לבין אדם מהקהילה שיציג את הפן הקהילתי. חייב להתבצע ניהול מעקב מסודר אחרי הפניות לשמירה על קשר, חזרה את הפונים בזמן שמתאים להם לאורך שנים (לאנשים לוקח זמן להחליט על פעולה כל כך גרולית בחייהם- שימרו איתם על קשר...). קשר עם מרכז מידע אזורי או מרכזי מידע אחרים כגון של תנועת אור או אתרי אינטרנט.

·       המדיה החזקה ביותר כיום היא האינטרנט והרשתות החברתיות. פחות מדובר על פרסום בעזרת באנרים באתרים הגדולים כגון וואלה או YNET. הם יקרים ופחות מדוייקים. חייבים לעבוד מהר בכלים גמישים, שמתואמים לקהלי היעד שקבעתם. נכון לעשות מחקר מקדים ופילוח קהלי יעד – לכלים אינטרנטים יש יכולות פילוח מדויקות שכדאי להשתמש בהם. התקציב העומד לרשותכם קובע את םעולותיכם. ניתן לנהל מחקרים וקמפיינים בכלים חינמיים (גוגל, פייסבוק) או בעזרת אנשי מקצוע.

·       יש להקים מינסייט פשוט למתן מידע ראשוני והשארת פרטים ליצירת קשר, דף או פרופיל בפייסבוק.

·       יש ליצור פניות יזומות למקומות רלוונטיים לאיסוף מידע על מועמדים פוטנציאליים.

·       לשמור על קשר ושיתופי פעולה בין הישוב למערך האזורי ובין הישוב ליישובים שכנים.

·       חשוב לנסות וליצור שיתוף פעולה גם עם המשווק של היזם לקירוב בין האינטרסים של הישוב לבין אלו של היזם.

 

סיכונים-

·       אם הישוב לא ייקח אחריות ויעמוד על המשמר לא תהיה משמעות לקהילה והאינטרסים של היזם ישתלטו.

·       יציאה לשיווק ללא בשלות מלאה של המוצר תייצר בעיות שיהיה קשה לתקן. עדיף לדחות קצת את השיווק עד לבשלות מלאה של המוצר.