שלום אורח

-A A +A

שלבי המעבר של המשפחה הנקלטת

שלבי המעבר של המשפחה הנקלטת- עפ"י "תהליכים פסיכולוגיים במעבר" עו"ס הגר קוניאל

1.      שכרון החופש: לאחר חודשים ארוכים של התלבטות, יש הקלה בקבלת ההחלטה לעבור למרחב הכפרי. המשפחה נוטה להדחיק את הקשיים במטרה לחזק את ההחלטה. בתקופה זו חווה המשפחה את המקום החדש כמקום מושלם- "גן עדן", "צימר", "כולם מחייכים". שלב זה נמשך כמה ימים עד כמה חודשים.

בשלב הזה חשוב לבדוק את הרגשות ו"להוריד את הפנטזיות לקרקע".

2.מפגש עם תסכולים: כאשר נכנסים לשגרת החיים, פוגשים גם את הקשיים. בשלב זה מתחילים הגעגועים למה שנשאר מאחור: חברים, משפחה, עבודה. לעיתים אין עדיין פרנסה יציבה, מה שיוצר תחושת תלישות וכן קושי לעמוד בהוצאות הרבות- מיסים גבוהים, משכנתא, בנייה, חינוך וכד'. אובדן מעמד ותפקיד- פתאום הופכים להיות "החדשים", אלה שלא בקיאים ברזי המקום, בנורמות המקובלות. מאבדים מעמד חברתי ויוקרה. קשיי הסתגלות- טרם נוצרו רשתות תמיכה במקום החדש, תחושה של בדידות. גם הילדים, צעירים ומתבגרים חווים קשיים הכרוכים במעבר, כל אחד בהתאם למאפייני הגיל.

בשלב הזה חשוב להקשיב ולטפל עד כמה שניתן בצרכים של המשפחות.

3.      הכרה באובדן: יש לזכור שבכל מעבר, גם אם הוא נעשה תוך השלמה מוחלטת, המשפחה משאירה משהו מאחור. חשוב שהנקלטים יוכלו להתאבל על החלקים שנשארו מאחור, בטרם יבנו את חייהם במקום החדש. בשלב זה נפגוש תגובות של הסתגרות, עצב, כעס, צורך להאשים, בלבול וחוסר שקט.

בשלב הזה חשוב לאסוף את השברים ולהראות את החיובי.

4.      התלכדות: בשלב זה זקוקה המשפחה להרבה תמיכה, אמפטיה והזדהות. הם מבוהלים מתגובת האובדן, ומחפשים עידוד- "גלגל הצלה". את התמיכה הם מוצאים בקרב אנשים שעוברים תהליך דומה - הנקלטים האחרים. איתם יש להם נושאים משותפים- משכנתא, בעיות עם הקבלן, קשיי הסתגלות וכו'. בשלב הזה חשוב להקשיב ולחבר לעשייה, לתת מקום לתחושת משמעות גבוהה יותר בקרב הנקלטים.

5.      השלמה והסתגלות: כעבור תקופה ודווקא דרך הקשיים, מגייסת המשפחה משאבי התמודדות, ויוצרת לעצמה רשתות תמיכה חדשים, מיטיבה להכיר את הנורמות והכללים ובדרך כלל מסתדרת בפן התעסוקתי. הילדים מסתגלים גם כן. תחושה של השלמה והסתגלות לבית החדש!

בשלב הזה חשוב להוביל את השילוב של הנקלטים בכל נקודות המעורבות האפשריות