שלום אורח

-A A +A

שלב הביצוע והאכלוס

 ביצוע ואכלוס- צרכי הנקלטים בקהילה

עצות לעשייה מיטבית

קשר מתמשך עם הנקלטים- מרגע הקבלה הפורמאלית לישוב המשפחה צריכה להיות מחוברת לכתובת ברורה ומוגדרת מולה היא מתעדכנת בכל הקורה טרם הגעתה לישוב ואליה מפנה שאלות הכוונה לקליטה.

קשר מגוון עם הנקלטים- קשר מיטבי מקיף את תחומי החיים השונים של הנקלטים. חשוב ליצור קשרים עם גופים/ועדות/אנשים רלוונטיים לפי צרכי המשפחה (לדוגמא- קשר בין המד"ב לבני הנוער הנקלטים). מומלץ שאופי הקשר יהיה גם מגוון- אישי פנים אל פנים, בדוא"ל, חיבור למערכת ההודעות, בפייסבוק, לוח המודעות וכד'.

יחס אישי- קשר אישי של נקלטים עם אנשים שונים מהקהילה- בעלי תפקידים ואחרים, מעניק להם תחושה שמכירים אותם ברמה האישית ואכפת מהם. תחושה זו מייצרת הרגשת שייכות לקהילה. חשוב לדאוג לאיזון בין קשרים אישיים פורמליים (עם בעלי תפקידים) לבין קשרים בלתי פורמליים (שכנים).

שילוב חברתי- נקלטים הצטרפו לישוב מסיבות מגוונות, מה שישאיר אותם בישוב זאת החברה. תחושת השייכות לישוב נמדדת בעיקר בקשרים חברתיים שיצרו הנקלטים, קשרים ברמות שונות,  מהכרות ועד תמיכה הדדית.

מאורחים לשותפים- חשוב לתת לנקלטים ידע על אופן התנהלות הקהילה, כלים להשפעה ופלטפורמות לפעול בהן לטובת הכלל. המעורבות תאפשר להם תחושת שליטה, ותגביר את תחושת השייכות והמחויבות שלהם לישוב.

ליווי משפחה נקלטת יתבצע בשלושה שלבים שונים:

           א.         מיד לאחר ועדת הקבלה ולפני ההגעה לישוב.

           ב.         ברגע הגעת המשפחה החדשה למגורים בקהילה

            ג.        לאחר ההתמקמות הראשונית.

צרכי המשפחה משתנים משלב לשלב. בשלב הראשון הצרכים המרכזיים הם היכרות ראשונית עם הישוב, התושבים ואופן ההתנהלות והתארגנות לקראת הבניה וההגעה לישוב. בשלב זה יעזור למשפחה להגיע לאירועים קהילתיים, להתארח אצל משפחות, לשמור על קשר עם ועדת הקליטה או משפחה מאמצת ולהכיר את הכלים העומדים לרשותה במערכת המקומית והאזורית  בכל הקשור לבניית הבית ותעסוקה (שעלולות להוות נקודות משבר משמעותיות ראשונות).

בשלב השני המשפחה צריכה להדק את הקשרים ביושב ולהבין כיצד מתנהלים חיי היומיום בישוב ובאזור ולהתחבר אליהם על ידי קבלת מידע, הזמנות אישיות ויזומות פעילויות נוער, תרבות, מפגשים חברתיים) וחיבור לבעלי תפקידים ולשירותים רלוונטיים בישוב ובאזור ולמי שעבר את תהליך הקליטה בעצמו לפני זמן לא רב. בשלב זה ואילך חשוב לייצר הרבה מקומות והזדמנויות למפגש עם הקהילה פורמליים (אסיפת הורים) ובלתי פורמליים (פאב שכונתי מאולתר).

בשלב השלישי חשוב לזמן למשפחה הזדמנויות למעורבות פעילה בחיי הישוב- ועדות וצוותים להובלת תחומים, לשמור על פתיחות לרעיונות חדשים, לחבר לשיתופי פעולה המתרחשים בישוב ולערוך בקרה על קליטת הילדים במערכות החינוך.

תקופת ההתאקלמות והקליטה משתנה ממשפחה למשפחה ואנו נוהגים לדבר על תהליך של שנתיים מרגע ההגעה לישוב. לכל אורך תקופת הקליטה יש לשמור על קשר עם הנקלטים בצורה פורמלית (שיחות חתך, מפגשים) ובלתי פורמלית ולהיות עם היד על הדופק לגבי איכות הקליטה של המשפחות החדשות.

חשוב לזכור, כי משפחה ללא ליווי  מותאם בתהליך הקליטה, עלולה להידחק הצידה ואף להיפלט מהישוב. מעבר לעגמת הנפש של המשפחה והקהילה הקולטת, עשוי הדבר גם להשפיע על תהליך הקליטה של משפחות נוספות.