שלום אורח

-A A +A

ברוכים הבאים למילון המונחים

כאן תוכלו ללמוד, בקצרה, מה פרושם של המונחים הנפוצים בשיח העוסק בצמיחה הכפרית.

ניתן לחקור את המונחים בהקשה על אות, או להשתמש במנגנון החיפוש המקומי לחיפוש מונח.

לא מצאתם את המונח שחיפשתם?

רוצים להוסיף מונח?

שלחו לנו תגובה.

 

 

 

מונחים המתחילים באות פ'

Click one of the letters above to go to the page of all terms beginning with that letter.
פיצול ועדים

מצב בו נערכות בחירות נפרדות לועד המקומי, ובישוב מכהנים בנפרד ועד אגש"ח וועד מקומי. הבחירות נערכות במועד הבחירות למועצה האזורית. פיצול ועדים יתקיים אם מספר הבוחרים שאינם חברי אגש"ח הוא למעלה ממחצית הבוחרים בישוב, וכמו כן במשק המשפחתי אם בקשו זאת 20% לפחות מהבוחרים ובקיבוץ אם ביקשו זו לפחות 50% מהבוחרים.

פיתוח בר קיימא

פיתוח בר קיימא הוא פיתוח המתחשב בצרכים של הדור הנוכחי מבלי לפגוע ביכולת של "הדורות הבאים לספק את צורכיהם" (דוח ברונטלנד, הוועדה העולמית לסביבה ופיתוח 1987.)

פנסיית מטרה

הסכום החודשי שכל קיבוץ מחליט שזהו יעד שלו לגובה הפנסיה לחברים. 

פנסיית מינימום

על פי תקנות הערבות ההדדית, נכון לעכשיו, אספקת הצרכים של הקיבוץ המתחדש לחבר (בכסף או בשווה כסף) אינה יכולה לרדת מ35% מהשכר הממוצע במשק לפי חוק ביטוח לאומי . כיום פנסיית המינימום ליחיד עומדת על מעט פחות מ3,000 ₪. בתקופה הנוכחית ישנם נסיונות בתנועה הקיבוצית להעלות זאת ל40%. 

פרוגרמה תכנונית

פרוגרמה של שכונה חדשה קובעת את היקפה מבחינת מספר יחידות דיור, הקרקעות המופנות לשטחי ציבור פתוחים, למוסדות ציבור ולשירותי קהילה. הפרוגרמה מתבססת הן על גודל השכונה והן על מיקומה ותפקודה במרקם היישובי. הפרוגרמה קובעת גם את היקף שטחי המסחר (שטח מגרש ושטח בנוי) ואת חלוקתו בין המרכז השכונתי לבין מרכזי משנה קטנים, אם הם נדרשים.

תגובות

מיכאל סופר

מערכת חברתית המקיימת מגוון התארגנויות, קשרים חברתיים אישיים ומתמשכים בין חבריה והווה מוקד להזדהות ומשמעות. יש להוסיף את האות מ למילה והווה כך שתיקרא ומהווה.

ציכאל סופר

נראה לי שיש מקום להוספת מושגים בתחום התעסוקה: 1. פעילות לא-חקלאית 2. יזמות מקומית

מיכאל סופר

מציע להוסיף מונחים נוספים: - הגירת נוחות - יזם מהגר